Magia obdarowywania

Twice upon a time
4 min readDec 25, 2020

“Ojej, to dla mnie?” — który to już raz nie kryjesz zdziwienia, kiedy pod choinką znajdujesz perfumy, których nie używasz, książkę, chociaż korzystarz tylko z Kindle’a albo za małe ubranka dla swojego dziecka, czy zabawki nieodpowiednie do jego wieku.

Chociaż z roku na rok kupujemy coraz bardziej świadomie, po każdych świętach serwisy typu olx czy vinted pękają w szwach od ofert, na których możemy kupić nietrafione prezenty. Sprzedaż to nie jedyny sposób na pozbycie się niechcianych przedmiotów, jest kilka takich, które sprawią, że poczujesz wielką moc obdarowywania… po świętach!

Dobre intencje

Jak to się dzieje, że co roku sami wręczamy i otrzymujemy niechciane prezenty? Święta Bożego Narodzenia to ogromna presja obdarowywania. Od początku grudnia na każdym blogu pojawiają się prezentowniki, reklamy nie dają zapomnieć, że nie kupiłaś jeszcze wszystkich prezentów, kiedy Ty jeszcze nawet nie masz na nie pomysłu, w końcu masz wrażenie, że wszyscy mają już prezenty dla wszytskich, tylko Ty nie. Zbliża się 20 grudnia, coraz mniej czasu na zakupy, sklepy internetowe już raczej nie dostarczą Ci prezentów na czas, w centrach handlowych tłoczno, pomimo że COVID. I wtedy to się dzieje! Kupujesz byle kupić i inni, którzy się spóźnili też kupują, żeby kupić, bo chcą Ci coś podarować. Wtedy, pod ogromną presją, bo przecież nie możesz nie mieć prezentu, podejmujemy najgorsze decyzje zakupowe. Zapominamy o tym, że można wręczyć kartę podarunkową, boimy się, że zostaniemy ocenienione jeśli nie wybierzemy same czegoś bardziej konkretnego, a pieniędzy przecież wręczać nie wypada.

Mamy wszystko

Wiedzie się nam coraz lepiej, sami sprawiamy sobie przyjemności materialne na co dzień, nie czekając na żadne specjalne okazje. Mamy więcej, niż potrzebujemy. Często sami nie wiemy, co sprawiłoby nam radość, co chcialibyśmy dostać w prezencie, nie dziwmy się więc, że innym nie udaje się trafić! Przy następnej okazji, kiedy zastanwiasz się nad prezentem dla kogoś niezależnie od okazji, spróbuj pomyśleć nie o przemiotach, tylko o emocjach, które damy prezent może wywołać. Fotoksiażka, którą sama skomponujesz zawsze będzie lepszym wyborem, niż pusty album na zdjecia.

Wymień

Jesli to możliwe i nie ucierpi na tym relacja z wręczającym prezent, zapytaj, czy mogłabyś wymienić niechciany przedmiot na inny lub kartę podarunkową. Z reguły zachowujemy dowody zakupu i nie powinno być z tym najmniejszego problemu. Nie miej wyrzutów sumienia, w końcu we wręczaniu prezentów chodzi o sprawianie sobie radości. I chociaż taka droga do radości będzie ciut dłuższa, w ostateczności i Ty i osoba wręczająca Ci prezent powinniście być zadowoleni z tego, że udało się ją sprawić. Często jednak jest nam niezręcznie mówić otwarcie o nietrafionych prezentach szczególnie jeśli to ubranka lub zabawki dla naszych dzieci. Spokojnie, możesz je przekazać nam i odzyskać część pieniędzy i preznaczyć na to, co sama wybierzesz :)

Oddaj

Być może osoba. Która wręczała Ci prezent nie znała Cię zbyt dobrze, ale jeśli Ty znasz lepiej swoją rodzinę, przyjaciół czy znajomych, doskonale będziesz wiedziała, kogo może ucieszyć to, co nie przyda się Tobie! Jeśli zwrot czy wymiana nie wchodzi w grę, takie rozwiązanie sprawi, że bilans obdarowywania nadal będzie się zgadzał. Ktoś bardzo się ucieszy z prezentu:)

Podziel się

Każdy z nas ma w swoim otoczeniu osoby, które potrzebują materialnego wsparcia. Wystarczy tylko się rozejrzeć albo zapytać przyjaciół czy znajomych. Im bliżej źródła zapytamy, tym lepiej będziemy mogli sprawdzić potrzeby tej rodziny i lepiej na nie odpowiedzieć. Do tematu warto podejść odpowiedzialnie i obdarować tych, którzy docenią i wykorzystają to, co otrzymają jak najlepiej.

Domy dziecka, domy samotnej matki i fundacje

Jeśli trudno Ci samodzielnie wytypować osoby, które chciałabyś wesprzeć, warto przekazać prezenty do konkretnych placówek. Domy dziecka, domy samotnej matki, świetlice wspierające dzieci z nauboższych rodzin czekają na takie wsparcie i bardzo go potrzebują. Pracownicy tych placówek doskonale będą wiedzieli, komu, jaka pomoc przyda się najbardziej. Ubranka dziecięce i zabawki, których Twoje dziecko nie potrzebuje mogą być jedynymi ubrankami i zabawkami innego maluszka! A jeśli masz problem z wytypowaniem placówek, napisz do nas, chętnie pomożezmy znaleźć miejsce, w którym Twoja pomoc przyda się najbardziej!

Aukcje charytatywne

Wyprzedaż charytatywna w naszym sklepie stacjonarnym, wrzesień 2020

Sprzedaż to najprostsze rozwiązanie. I nie ma w nim nic złego. Szczególnie jeśli decydujesz się sprzedać i komuś pomóc. Jest mnóstwo możliwości, które pozwolą Ci sprzedać ze wskazaniem celu charytatywnego. Możesz to zrobić po prostu za pomocą swojego Instagrama i allegro. Ty zdecydujesz, że wpłacisz te pieniądze na czyjąś zrzutkę, czy kupisz zapas karmy dla miejskiego schroniska. Możesz też skorzystać z dedykowanych miejsc tego typu np. Na Facebooku. Wystarczy, że w wyszukiwarkę portalu wpiszesz “bazarek charytatywny” i wybierzesz odpowiednie miejsce.Takie rozwiązanie sprawi, że w ostatecznym rozrachunku okaże się, że był to najlepzy prezent, jaki kiedykolwiek dostałaś bo otworzył Cię na potrzeby innych i skłonił do zrobienia czegoś dobrego!

To, co najcenniejsze

Święta Bożego Narodzenia to tylko kilka dni, ale w zależności od decyzji, które podejmiemy, możemy nosić je w sobie jeszcze długo po podzieleniu się opłatkiem. Pamiętaj Twoje niechciane prezenty mogą być dla kogoś wszystkim, czego potrzebuje! Kiedy tak na nie spojrzysz, przestaniesz czuć rozczarowanie i tak jak ja zaczniesz się uśmiechać na myśl o tym, co możesz z nimi zrobić.

Magicznych Świąt!

--

--